צור קשר פורום נשי ובנות חב"ד

סמניות - איגוד כותבות חב"ד
(ב"ה, יום חמישי, י' סיוון תשע"ט - 13 יוני 2019 )

חדוה רומנו, כפר חב"ד

כבר בגיל 16, החלו הוריה של שפרה ריפקין לחפש לה מסגרת מקצועית הולמת כבת חבדי"ת להתמקצע בכשרון הכתיבה שלה. מאחר ולא נמצאה מסגרת כזו, החזון להקים ארגון שילווה ויתן מענה לבנות ונשים, המשיך להתדפק על דלתה מידי יום ביומו ולאט היכה שורשים, והביא אותה לכלל החלטה לקום ולעשות מעשה, ומאותו רגע שנולד הרעיון, השבוע החלום הפך למציאות.

מרגש היה לראות את הנשים והבנות הרבות שמילאו את האולם, ושהגיעו מכל הארץ להשתתף בכנס היסוד שנערך בכפר חב"ד, נוכחות מגוונת בגיל סטטוס וכובעים נוספים, המבטאים יותר מכל את תחושת הקריאה לשינוי המצב, השופכת אור על הצורך והצמא למיזם כה חשוב במרחב המתאים לרוח חב"ד.

המנחה דיני טורנהיים שיתפה את הנוכחות איך הכל התחיל, במפגש של שלוש נשים בבית קפה במרכז הארץ, נשלפו הדפים והעטים, הועלו רעיונות, התגבשו תהליכים ונוסחו דרכי פעולה לכדי הקמת איגוד בוטיק שיפגיש את כל הכותבות אחת עם רעותה, וליצור במה ופלטפורמה נגישה לכולן להתמקצעות בתחום.

המוטו עבור המיסדות שפרה דיני וגיתית הוא דברי הרבי באותה פגישה "עיתונאית" עם הסופר הישראלי נתן ילין מור ז"ל: "לכל אדם יש מתנות חושים כישורים שה' העניק לו בחייו ואדם מחובתו לנצל כל חוש וכישרון במידה מקסימלית".

למרות שהוא כתב בטורו השבועי את דעתו הקיצונית נגד כל מה שקשור לדעת תורה ומצוות, הרבי היה קורא את מאמריו נוטפי השמלאניות אנטישמית, וברך אותו: אתה סופר נפלא ואני רוצה לברך אותך שתמשיך לכתוב ולנצל את כל הכשרונות והכישורים שלך הקב"ה העניק לך חוש כתיבה יוצא מן הכלל.

גם רב האיגוד, הרב טייב, שנבצר ממנו להגיע ושלח ברכה מצולמת, ציטט מרשימות המאסר של הריי"צ, אשר בכשרון כתיבה יחודי רשם תיאור באופן ציורי של החדר, הפרוזדור...באופן כזה שהקורא חש כאילו הוא עצמו פוסע באותו מקום.

כאשר ה' נותן לכל אחת מתנה כה נשגבה, עליה לפתח כישרון זה, להגדיל מלכות ולרתום עצמה בהפצת המעיינות כפי כשרונה. דרך הכתיבה ניתן להעביר תורה וחכמה, להשפיע במסר, להשריש רעיונות ולהנציח דברים לדורי דורות.

שתי הדוברות הבאות היו מוסי וישצקי שריגשה את כולן, איך היא מצליחה דרך כישרון הכתיבה להתמודד עם המחלה ככלי המרפא אותה ואת הקוראות, והניה שוחט שהצחיקה וגם נתנה כמה טיפים פרקטיים כשיש דד ליין לחוץ ולפעמים המחשבות מתפזרות ולא תמיד מצליחים להתרכז לעבד או לערוך את הטקסט. היא חתמה את דבריה באפקט הפרפר, איך הכתיבה מצליחה לגעת באנשים ועושה גלים על עוד ועוד אנשים במעגלים רבים ומתרחבים.

השדה החבד"י זקוק לכותבות טובות, שליחות מהארץ ומהעולם פונות למיסדות הארגון, בחיפוש אחר נשים ובנות שיהיו כותבות תוכן לאתרים או עורכות למגזינים, למרות שנרשמו מראש כ- 40 נשים ובאולם נכחו למעלה מ- 100 נשים, יש עוד המון שבגלל אילוצים לא הצליחו להגיע, אך יהיו מפגשים נוספים, ומי שמעוניינת להצטרף יכולה להרשם לסדנאות ולכנסים הבאים.לתגובות